Založení sboru dobrovolných hasičů v příměstské části Straník se datuje od roku 1908. Na historické fotografii můžete vidět jedny z prvních členů.
Dne 18.4 1909, podle protokolů č. 10, objednal dobrovolný hasičský sbor ve Straníku ruční stříkačku, čtyřkolovou, s příslušenstvím a 100m hadic, á 20 m dlouhých, za 1920 korun u firmy R. Q. Smekal v Čechách. Již 30. Května 1909 byla objednávka splněna s platností do 15 ledna 1910.
Obecní výbor rozhodl darovati hotové peníze 235 korun ročně po dobu vyrovnání dluhu.
Dnem dodání ruční stříkačky, vzrostl spolkový inventář na 3172 korun. Dluhy činily 3050 korun.
V roce 1925 rozhodl výbor dobrovolného hasičského sboru ve Straníku postavit zbrojnici pro uskladnění stříkačky a hasičského nářadí.
Po dohodě s Josefem Krutílkem č. 34 a odprodeji pozemku pro stavbu zbrojnice se započala stavba v roce 1925 a 18.7 1926 byla slavnostně otevřená.
Dne 16. Února 1933 byla uzavřena objednávka pohřebního vozu u bratra Kaluže v Příboře, který se dá s menší změnou upravit jako dopravní prostředek k požárům do sousedních vesnic. Kompletní vybavení vozu za 6000 korun.
Dne 19.10.1940 byla nakoupená dvoukolová motorová stříkačka, za 20000 korun.
Dle protokolů ze dne 30 ledna 1943, podle nařízení protektorátních zákonů, přebírá obec veškerý majetek sboru, dobrovolná činnost požárníků je ponechána, řízená protektorátními předpisy.
Dne 26.8.1945 byla odhalená pamětní deska bratra Jaroslava Riedla č. 24 na jeho rodném domku dobrovolným hasičským sborem ve Straníku za jeho dlouholetou obětavou práci ve sboru jako zakládajícího člena, který podlehl fašistické persekuci.
Nároky stoupaly a tak jsme se v obci dočkali motorového vozidla Praga RND. Za což se velkou měrou zasloužil pan Augustin Petráš.
Vozidlo bylo přiděleno k příležitosti 50. výročí založení hasičského sboru. Bylo to 30. listopadu 1958.
V té době bylo založeno družstvo žen, které se obměňovalo a až do 80. let dosahovalo výborných výsledků v hasičských soutěžích např.1.místo v soutěži Údolí mladých v Bílovci,1.místo v Heřmánkách u Jakubčovic, 1.místo v meziměstské soutěži Nový Jičín-Martin a další úspěchy. Velmi dobrá byla v těchto letech spolupráce s okolními sbory, především se sborem z Hodslavic.
V šedesátých letech postihly naši obec 2 větší povodně , na kterých se hasiči podíleli především na čistících pracích, čištění studní, sklepů apod.
Důležitou změnou v činnosti hasičského sboru pak bylo vybudování nové hasičské zbrojnice, na začátku 70. let. V té době se hasiči aktivně podíleli na řadě akcí, vybudování kanalizace na dolním konci, výstavbě prodejny potravin, točny autobusu, rozšíření hřbitova apod.
V těchto letech jsme vlastnili auto Praga RND-16, motorové stříkačky PS-12 a PS-6 a nově i automobil Robur.
Zřídilo se i družstvo mládeže pod vedením ředitelky MŠ paní Olbrichové, které se zúčastňovalo branných her v Rybím , Žilině, Vlčovicích apod. Družstvo žen pod vedením Karla Pavlíka dosahovalo stále výborných výsledků v hasičských soutěžích. Krátce zde působilo i družstvo mužů, které se později rozpadlo.
Proto bylo na sklonku 80. a začátku 90. let ustaveno nové družstvo mužů pod vedením velitele bratra Ivo Kratochvíla. V těchto letech byla rozšířena spolupráce s městským úřadem v Novém Jičíně a byl nám přidělen vůz Fiat Ducato, Město Nový Jičín nám vycházelo vstříc v nákupu hasičských stejnokrojů, hadic a různé jiné techniky dle potřeby a možností. Vybavenost sboru,co se týká techniky, byla na dobré úrovni vzhledem k tomu, že jsme byli zařazeni do systému požární ochrany jako JPO V (5), s úkolem být k dispozici profesionálnímu sboru z Nového Jičína. To jsme si vyzkoušeli např. při požáru stavení, kde jsme doplňovali cisterny profesionálních hasičů vodou ze záložní nádrže ve VOP Bludovice.
Každým rokem jsme se zůčastňovali námětových cvičení v okolních sborech Hodslavského okrsku a okrskových soutěží.
Těchto soutěží se zúčastňovalo i omlazené družstvo žen. Podařilo se nám získat i novou stříkačku PS-15 a rozšířit naši vybavenost o motorovou pilu, ponorné čerpadlo. Tato výbava nám velmi dobře posloužila při povodních v roce 1997 tak i v roce 2009.
V roce 2008 jsme oslavili 100. výročí vzniku sboru dobrovolných hasičů. Uspořádali jsme pohárovou soutěž v požárním útoku s následným letním večerem. Proběhlo také námětové cvičení za účasti profesionálních i dobrovolných hasičů, vše doprovázené bohatým kulturním programem. Ocenili jsme při této příležitosti i mnoho dlouholetých členů sboru.
Neustále se snažíme zlepšit život v obci pořádáním různých kulturních akcí, Končinový ples, dětský den, hodové posezení apod.
Zlepšujeme spolupráci i ostatními složkami v obci, sportovním klubem, mysliveckým sdružením a osadním výborem.
V současné době jsme na území města Nového Jičína jedinou dobrovolnou hasičkou organizací a proto věříme, že se bude spolupráce s městem nadále prohlubovat. Cílem do budoucna je získávat mladé členy do našeho sboru a vytvořit družstvo, jenž by na poli požárního sportu navázalo na předešlé úspěchy.